wtorek, 31 maja 2022

Krzyżykowo i roślinnie

Witajcie kochani !

Nareszcie słoneczko i błękit nieba.Oby tak już zostało w końcu jutro już czerwiec.

Tym razem prezentacja kwadracików krzyżykowych.Hafciki będą trochę śmieszne ,takie dla młodszych dzieci.

Dinozaurek
Bardzo gdzieś się spieszy 


Mini z gąsiennicą -uwielbiam ten wzór .Już chyba trzeci raz go wyszyłam.

Wielbiciel bananów -znajdzie się na kołderce dla Marcelka




Myszka -pilotka


Na kołderce Juleczki będą milusie zwierzątka.Wybrałam dalmatyńczyka na rowerku biegowym

Teraz  będzie o dziwnych i ciekawych roślinach.Kilka okazów z mojej małej "dżungli"

Oplątwy-roślina epifit bardzo ciekawa bo nie rośnie w podłożu i nie posiada korzeni.
Jeśli ktoś zainteresowany ,to polecam informacje :

Zobaczyłam ją niedawno w kwiaciarni i myślałam że to po prostu fragment zeschniętej rośliny.
Oto ona:po kąpieli więc zielona


U mnie siedzi sobie w pucharku wypełnionym perlitem


Tutaj weszła do muszli i trochę widać pęd kwiatowy.Czekam aż zakwitnie.

Mam jeszcze inny rodzaj oplątwy.


Wygląda jak pęk suchej trawy i można ją wszędzie powiesić.
W kwiaciarni ta oplątwa wisi na regale i ma długość ok 1,5 metra.Jest koloru śrebrzystego ale po zanurzeniu w wodzie robi się zielona.Pani w kwiaciarni po prostu urwała mi kawałek i mam .
Tych roślin nie podlewa się tylko moczy co jakiś czas i minimalnie nawozi.Jak mi urośnie to oplotę ją wokól rogów renifera.

Kolejna dziwna roślina to Starzec Rowleja popularnie nazywany" zielone perełki"Mój jest maleńki ma tylko 3pędy z kulkami ale następne już nieśmiało wyglądają z doniczki .






Jeszcze jeden dziwoląg- patyczak  który nie lubi częstego podlewania /Podobno jak się go porządnie przesuszy to pięknie zakwitnie-zobaczymy. 
Na koniec begonia liściasta o pieknie wybarwionych liściach


Ta roślina lubi wilgoć i rozproszone światło.Jak były deszczowe dni to urzędowała na balkonowym parapecie i dobrze jej tam było.Może jakimś cudem przetrwa u mnie bo ja należę do osób ,które jak to się mówi nie mają ręki do kwiatów.
Jak widać ostatnio mam takie roślinne hobby.Może dlatego że już nie mam działki .poza tym trzeba sobie jakoś urozmaicać życie

Pozdrawiam wszystki słonecznie i życzę dużo zdrowia !

wtorek, 17 maja 2022

Oglądane paluszkami

 Witajcie kochani !

Dzisiaj będzie kwadracikowo ale też roślinnie.

Ostatnio uszyłam /ręcznie/ kwadraciki dla Tymka.Jest to chłopiec który interesuje się muzyką,instrumentami i nutkami.Mam nadzieję że kwadraciki będą dla Tymka "czytelne"

kwadrat z kluczem wiolinowym i nutkami


czerwona gitara:


i bębenek:


i karteczka muzyczna też paluszkowa:


Szyjąc kwadraty paluszkowe korzystam z szablonów które są na stronach "kolorowanki do wydruku"

Materiał jak zwykle u mnie filc Ponieważ jest to chłopiec 10-letni, mogłam wykorzystać też guziki a na kartce półperełki

Teraz kolej na moje roślinki.Kiedyś pisałam że na moim balkonie większość roślin sezonowych nie przeżywa.Po prostu od godz.13 patelnia.Nawet pelargonie muszę zestawiać na podłogę.

Jednak są takie rośliny które nic sobie ze słońca nie robią ,wręcz uwielbiają się opalać.Są to rojniki.

Już od kilku lat kupuję te rośliny i umieszczam w bardzo płytkiej glinianej misie i najlepiej jak zapominam o częstym podlewaniu .To są dobre klimaty dla tych roślin.

Dzisiaj nabyłam rojnika ,który jest olbrzymi i w dodatku pięknie wybarwiony.




 
Jego średica to prawie 20 cm.Narazie stoi w domu wśród innych roślin a po kilku dniach powęruje na parapet balkonowy i dołączy do rojnikowych maluchów


Tutaj też jest ciekawy okaz który pokryty jest tzw "pajęczynką" Długo na niego polowałam ale się udało.Ma mnóstwo "dzieci" wokół, więc jak się rozrosną ,będę mogła się z kimś podzielić.

Inna roślina o pięknym wybarwieniu ,to trzykrotka "nanuok".Kupiłam małe pędy w kwiaciarni odciete z długich pędów szczytowych.Teraz 

muszą się ukorzenić.Ciekawe czy to się uda ,ponieważ wg znawców jest to kaptyśna odmiana.

Na koniec trzykrotka pasiasta o fioletowym kolorze .Stoi u mnie na parapecie okiennym w pełnym słońcu i trzeba podlewać ją oszczędnie przez podsiąkanie.



No to rozgadałam się o moich roślinach -wybaczcie ale tak się cieszę z każdej nowej zdobyczy.

Pozdrawiam serdecznie ,trzymajcie się zdrowo !


niedziela, 1 maja 2022

Szydełkowy ufok

 Witam Was w ten piękny majowy dzień!

Dzisiaj chwilowa zmiana tematu na blogu .Dawno nie szydełkowałam, zwykle wolę wywijać czółenkami.

Jednak za sprawą przypadkowo odkrytego ufoka  nie dało rady  inaczej.Podczas porządków w moim robótkowym królestwie znalazłam na dnie dużego pudła z kordonkami zawiniątko z zaczętym kiedyś bieżnikiem .To było tak dawno że chyba jeszcze nie prowadziłam bloga.Wzór składa się z kwadratów i w założeniu /to sobie przypomniałam/,miał pokrywać całą komodę.

Nie było rady ,trzeba było dokończyć a nie okładać na póżniej.Ponieważ była przerwa w zapisach na kwadraty,szydełko poszło w ruch.Żebym nie musiała dorabiać wielu kwadratów, rozmiary bieżnika znacznie zmniejszyłam tym bardziej że na komodzie stoją roślinki doniczkowe ,które nie dają rady na moich południowo-zachodnich parapetach.

Dorobiłam w sumie  trzy kwadraty:


Gotowy bieżnik prezentuje się tak:


Rozmiary 60x25cm, kordonek maxi ,banderolka gdzieś przepadła.

i fotka z blokowania czego bardzo nie lubię ale robię to na pasiastym ręczniku żeby było równo.


To tyle wiadomości na 1 maja teraz,wracam do kwadratów.

Pozdrawiam słonecznie i życzę dobrego wypoczynku !

niedziela, 24 kwietnia 2022

Po przerwie

Witajcie kochani po długiej przerwie..


Czym taka przerwa w blogowaniu jest dłuższa ,tym trudniej powrócić.Pojawia się pokusa żeby już sobie dać spokój,zwłaszcza że naokoło dzieją się takie niepokojące zdarzenia.

Przyznam się że do odrzucenia takiej pokusy i powrotu do blogowania zmotywowała mnie nasza kochana koleżanka Splocik

Pozwól że przytoczę Twoje słowa napisane w mailu:

Ty masz możliwość robienia czegoś, pisania bloga, czy coś innego..., inni tej możliwości nie mają.

Dzięki kochana !!! pomogło

Co u mnie? -robótkowo nie lenię się .Wyszywam głównie kwadraty kołderkowe           .Nazbierało się ich już Trochę tzn zdjęć bo same hafciki już poleciały do Krakowa do Eny.

Mam więc co pokazywać tylko jakoś nie mogłam się za to zabrać

Dzisiaj będzie prezentacja kwadratów paluszkowych ,które bardzo lubię szyć.Wszystkie trzy przeznaczone są na kołderkę dla Tymusia.;Chłopiec jest dzieckiem niedowidzącym i otrzyma kołderkę mieszaną.Cześc będzie haftowana a kilka to kwadraty paluszkowe -tematyka Psi patrol



Pieski uszyte są z filcu, posiadają elementy szeleszczące i odstające.Wg mnie na tego typu obrazki świetnie nadaje się filc ,nie farbuje w praniu i jest duża gama kolorów.

Dodatkowo  dla Tymusia zrobiłam  karteczkę też z postaciami z Psiego patrolu


Mam nadzieję że chłopiec będzie zadowolony.

Na powitanie wiosny i poprawę nastroju kupiłam na balkon moje ulubione bratki.W tym roku wiosna jest dosyć chłodna co tym kwiatom bardzo odpowiada -świetnie się mają i cieszą oczy pięknymi barwami.Widziałam że odwiedził je jakiś bzykający owad/chyba osa/

Oto moje wiosenne kwiatki


i prymulka też pięknie kwitnie i ciągle wypuszcza nowe pąki i listki


Pozdrawiam wszystkich gorąco i życzę zdrowia oraz spokoju !

piątek, 15 kwietnia 2022

Wielkanoc

 

Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy,choćby i umarł żyć będzie

                                                                                              Ew Jana 11;25 Biblia warszawska


Kochani,życzę Wam na ten świąteczny czas głębokich duchowych refleksji oraz

dobrego,spokojnego odpoczynku


Bardzo dziękuję Małgosi X i Splocikowi za piękne karteczki z życzeniami

czwartek, 3 lutego 2022

Wiosennie i frywolnie

 Witajcie kochani !

Dzisiaj u mnie zmiana tematu.Będzie frywolnie i wiosennie.

Ostatnio intensywnie wyszywam  kwadraciki kołderkowe -taka jest potrzeba.

Lubię miedzy wyszywaniem coś sobie posupłać -taki supełkowy przerywnik.

Moja serwetka "Wiosna 2021" jest w głębokim lesie.To dopiero 12 rząd zaczęty.Czym większy obwód tym wolniej idzie.Przybył 1 rząd i kawalątek.


Tak jak się spodziewałam Renia zaprojektowała kolejną Wiosnę 2022 i dzieli się schematem.

Trudno się oprzeć .Wiem że powinnam dokończyć porzednią serwetkę ale nic z tego.Wyciągnęłam

tym razem kordonek multi color /będzie wiosennie/ Limoli produkcji portugalskiej i zaczęłam.

Oczywiście jak to na początki idzie szybko a póżniej coraz wolniej ale co tam....

Oto pierwsze rzędy:


Czy Wy też tak macie że nie kończąc jednej robótki zaczynacie następną ?

U mnie to już jakaś choroba nie mogę się opanować i powstaje bałagan niestety.

Wczoraj supłałam ,to dzisiaj muszę pokrzyżykować.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia

niedziela, 23 stycznia 2022

"Oglądane " paluszkami

 Witajcie w tą piękną ,słoneczną niedzielę .Dzisiaj dostaliśmy dobrą wiadomość -Męża dopadła jakaś infekcja i robił test.Na szczęście jest ujemny.Teraz ja jestem zakatarzona i niezbyt dobrze się czuję .

Miejmy nadzieję że to zwykły katar.

Skończone więc trzeba pokazać -mowa o kwadracikach paluszkowych dla Adasia ,który w znacznym stopniu niedowidzi.Chłopczyk chciał mieć na swojej kołderce zwierzątka szczególnie żyrafę .

Jest żyrafka paluszkowa -oto ona:


Uszyłam ją  z filcu.Żyrafa ma odstające elementy -uszy,ogonek i trawkę.Głowa i tułów szeleści ponieważ wypchany jest kawałkami folii do pieczeniaCałość jest naszyta na lnianą tkaninę .Filc oczywiście był poddany próbie farbowania.Za każdym razem jak szyję kwadraty paluszkowe robię taka próbę użytych kolorów.

Drugi kwadrat to sympatyczny Dinuś też dla Adasia:


Dinuś jest żółty a tło blado niebieskie i zielone kolce na grzbiecie.Kolory na zdjęciu są mocno przekłamane.Tułów i głowa szeleszczą a ogonek odstaje.

Teraz prezentacja moich kwitnących storczyków -sierotek ,kiedyś uratowałam od niechybnej śmierci Pisałam o tym w tym poście

Obecnie po długim odpoczynku zakwitły

Miniaturka -kwitnie drugi raz i ma 21 kwiatków


dwa kolejne kwitną po raz pierwszy:


różowy miał na długim pędzie dużo pąków ale niestety zrzucił je i zakwitły tylko trzy


Jest jeszcze biały ale teraz wypuszcza tylko korzenie

i zdjęcie całej storczykowej rodziny


Pozdrawiam Was ciepło i trzymajcie się zdrowo.