Witajcie kochani
Pomyślałam sobie że może ten temat zainteresuje nie tylko osoby szydełkujące.
Ta gigantyczna serweta która ma 5m średnicy powstała w 2013r i jest dziełem grupy koronczarek z Koniakowa.Szczegółowe dane techniczne są pod tym linkiem
Zachęcam też odwiedzić stronę Centrum koronki koniakowskiej gdzie można uzyskać obszerne informacje o tym miejscu i pooglądać zdjęcia koronkowych prac.
Z mojej strony trochę wspomnień .Wiele lat temu specjalnie pojechałam do Koniakowa
żeby obejrzeć te słynne koronki,Wtedy udostępnione były dla turystów w niewielkiej chacie a miła Pani opowiadała jak to obecnie wygląda w tym rejonie heklowanie .Pamiętam że martwiła się że tradycja i umiejętności bedą stopniowo zanikać ,bowiem wśród młodych nie ma zainteresowania tą techniką i wzornictwem .
Na moje pytanie czy są może dostępne schematy koronki ,odpowiedziała że wszystko powstaje "w głowie "
Coś tam wtedy zakupiłam i zapomniałam o temacie .Póżniej trafiłam w robótkowej gazetce na wzór i opis wykonania niewielkiej serwetki koniakowskiej.Pamiętam że trochę się nad nią natrudziłam ale jakoś powstała.
Niedawno trafiłam w sieci na informację że powstało w Koniakowie centrum tej koronki i dzięki temu wzrosło zainteresowanie takim rękodziełem.Co bardzo istotne znalazły się fundusze na propagowanie tej pięknej techniki szydełkowania.
Zaczęłam szukać w internecie i znalazłam kanał na you tube gdzie są pokazane piękne prace ale jest też kilka tutoriali.
Oczywiście złapałam za szydełko i tym razem powstały małe serweteczki wg tutoriali z you tuba.Nie było łatwo o nie ale coś tam wyszło chociaż nie jestem zadowolona
Autorką tych serwetek jest p. Małgorzata Stanaszek z Koniakowa.
Pozdrawiam serdecznie życząc dobrej nocy
To jest właśnie piękne, że każdy może spełniać się w innej dziedzinie i tworzyć w niej cudeńka. Frywolitka, nie moja bajka, ale szydełko jak najbardziej. Piękne serwetki!!! Koniakowskie koronki słyną na cały świat, a dziewczyny tworzą piękne wzory.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Alina